Může nedostatek kolagenu způsobovat problémy se zuby?

Date:

Kolagen si většinou spojujeme s vzezřením, s pružnou pokožkou, lesklými a pevnými vlasy či nehty. Mnoha určitě napadne, že málo kolagenu způsobuje i problémy s klouby. Souvisí však také se zuby.

Jak se může nedostatek kolagenu projevit na stavu chrupu?
Kromě zubní skloviny se zub skládá také z dentinu a ze zubního cementu. „Sklovina obsahuje až 90 % minerálních látek, proto je tak tvrdá. Dentin jich má o něco méně, 45 až 50%. Zbývajících 20 % tvoří voda a přibližně 35 % organická složka, která se skládá z 90 % právě z kolagenových vláken.

Cement, který je na povrchu kořene, obsahuje ze všech tří tkání nejvyšší podíl organické složky. Kolagen se nachází také v kosti, ve které je zub upevněn,“ vysvětluje, proč je zub tvrdý a kolik obsahuje kolagenu, stomatoložka Beáta Marčanová ze zubní kliniky Dr. Martin.

Kolagen je pro lidský organismus důležitá bílkovina. Má vláknitou strukturu a nachází se v podstatě všude – v kostech, šlachách, ve vazech, v cévách i ve sliznicích a pokožce. „Jeho úkolem je tkáně zpevňovat, posilovat a regenerovat, to se týká i zubů a dásní,“ vysvětluje stomatoložka.

V zubech se začíná tvořit již v prvních týdnech vývoje plodu v děloze. Pokud se tento fyziologický proces v těhotenství z jakéhokoli důvodu naruší, může to mít v budoucnu následky.

Zubní lékař: Co s odumírajícím zaníceným zubem? Jak se dá zachránit?
Jak se může nedostatek kolagenu projevit na stavu chrupu? „Kolagen je hlavní bílkovinou dásně, kde tvoří až 60 % z celkového množství proteinů. Velkou důležitost má v pojivové tkáni dásně, kde plní nezastupitelnou funkci při fixování zubu v zubním lůžku. Když je toto spojení oslabeno, dochází k různým patologiím od kývání zubů přes větší predispozici ke tvorbě parodontálních váčků až ke ztrátě zubů,“ upozorňuje zubařka na možný nepříjemný vývoj.

spot_img

Related articles

Covidový zápal plic? Při rozhodování, zda do nemocnice, pomůže aplikace

Je možné bezpečně léčit vybrané pacienty s covid pneumonií v pohodlí domova? Univerzitní nemocnice v Martině toto řešení...

Únor je nejrizikovější měsíc pro seniory. Řekneme vám proč…

Zatímco zaměstnanci mají únor docela rádi, neboť je krátký, senioři si jeho délku možná ani neuvědomují. Často totiž...

Koronavirus miluje jazyk. Vyplazte ho, může vám to zachránit život

Většina z nás navštěvuje zubaře z důvodů, které se týkají zdraví a kvality našeho chrupu. Nicméně neméně důležité...

Které potraviny nejvíce ohrožují zdraví srdce?

Seniorský věk s sebou může přinést i horší kondici srdečního svalu. Srdci neprospívají zejména některé druhy oblíbených a...