Obyvatelé panelových domů na Kladně zvažují změnu zdroje vytápění kvůli nejistotě centrálních dodávek tepla

Date:

Kladenští obyvatelé neprožili úplně klidnou zimu. Může za to spor soukromého poskytovatele tepla, který je majitelem Teplárny Kladno a městské společnosti TEPO, která je za dodávky tepla lidem v největším středočeském městě zodpovědná. Podle teplárny je výroba tepla pro Kladno za stávajících podmínek smlouvy značně ztrátová a je nutné zdražit. Kladeňáci jsou tak v nesnázích, příliš reálně nezní ani sliby z Magistrátu Kladna, že do dvou let postaví lidem náhradní zdroj tepla. Podle odborníků mohou dva roky trvat jen přípravné práce tohoto projektu.

Drahá emisní povolenka a nastavení evropského energetického trhu tvrdě dopadají na teplárenství. Teplárna Kladno k tomu dodává teplo podle cen ze smlouvy uzavřené ještě v době před energetickou krizí. „Dohromady to teplárně zhoršuje ekonomiku provozu natolik, že za stávajících podmínek je rozhodnuta ukončit výrobu tepla na jaře 2026,“ stojí v tiskové zprávě Teplárny Kladno patřící do energetické skupiny Sev.en Energy.

Plynová stanice za 2 roky? Nemožné!

S tím ovšem vedení kladenského magistrátu nesouhlasí, s Teplárnou Kladno se údajně soudí a občanům slibuje vybudovat vlastní zdroj tepla během dvou let. Z vyjádření magistrátu je patrné, že jsou představitelé města zahnaní do kouta a nejsou schopni garantovat dodávku tepla už na příští zimu 2025/2026, jelikož jsou ve sporu s Teplárnou Kladno, která avizuje ukončení dodávek v průběhu příští zimy.

Podle vyjádření Města Kladna by mělo jít o výstavbu plynové stanice pro zajištění vytápění pro Kladno. Ovšem odborníci z oboru jsou na pochybách. „Pouze přípravné práce zahrnující studie proveditelnosti, projektovou dokumentaci, zpracování a schválení rozpočtu, stavební povolení aj. mohou klidně zabrat tyto dva roky,“ uvedl Zdeněk Pavel, odborník na projektové a stavební řízení.

Na nevýhody dálkového tepla, které poskytují staré systémy tepláren, dlouhodobě poukazuje i asociace AVTČ zabývající se moderním tepelným hospodařením. Teplo je vedeno na místo spotřeby dlouhé kilometry potrubním systémem, který je zakopaný v zemi. Doslova se tak vytápí chodníky, což je neefektivní.

SVJ se zajímají o přechod na alternativní zdroje a tepelná čerpadla

Nad změnou dodavatele tepla a samotného systému tepelného hospodaření tak v obavách začínají uvažovat Sdružení některých vlastníků kladenských bytových jednotek. Alternativy představují např. vlastní malé plynové kotelny pro bytové domy, fotovoltaické systémy v kombinaci s kaskádovým zapojením tepelných čerpadel aj.

Některá kladenská SVJ již do bytových domů zapojila právě tepelná čerpadla. Zkušenosti zatím hovoří o tom, že se zapojeným tepelným čerpadlem přímo v objektu zaplatí vlastníci bytových jednotek oproti teplárně pouze 35 % nákladů z celkového dodaného tepla, zbylých 65 % tvoří teplo odebrané ze vzduchu. Lidé tak zaplatí pouze to, co opravdu spotřebují. Navíc ekologicky, bez emisí.

Byť přechod na nový zdroj vždy znamená určitou investici, v dlouhodobém horizontu dojde k návratnosti investice. Navíc velcí a stabilní hráči na trhu dokážou pro SVJ zajistit např i bezplatnou formu pořízení tepelného čerpadla a další formy financování ekologického přechodu na nový zdroj vytápění.

Sdružení energo

Related articles

ZATEPLI SI DOMEČEK KOŽÍŠKEM s podporou dotace NZÚ až 1,5 milionu Kč.

Oprav dům po babičce: Získejte předem podporu až 1,5 milionu Kč, ušetřete, modernizujte a získáte na ceně nemovitosti. Plánujete...

Vrchol mobilní technologie a fotografie: taková je nová řada vivo X200

Vstupujeme do éry, kdy smartphony překonávají naše očekávání, ale překonávají je. Nová řada vivo X200, zahrnující modely X200...

Vojenská zdravotní pojišťovna lídrem digitalizace

Obrovský úspěch v rámci prestižní soutěže IDC Digital Future Awards Czech Republic, jejíž porota vybírá mimořádné počiny na...

Wednesday nový seriál

Nový seriál Wednesday navazuje na hororový film Addamsova rodina. Hraje v něm Christina Ricci a režíruje ho Tim...
Exit mobile version