Kam na střední? Profese přináší devátákům důležité informace o jejím výběru

Date:

Jací uchazeči se středoškolským vzděláním jsou nejvíce žádaní? Pracovní portál Profesia.sk si na to posvítila. Statistiky naznačují, že ani vysoký počet nabídek nezaručuje snadné uplatnění.

Pravda, čil 17.02.2022 16:55 vyučování škola žáci studentiFoto: TASR, Jindřich Mišovič
Ilustrační fotka
Na začátku roku stojí devátáci před těžkou otázkou. Rozhodují se, na jakou střední školu si podají přihlášky. Důležité je vědět, jací uchazeči se středoškolským vzděláním jsou na Slovensku nejvítanější. Informace o tom přináší analýza Profese.

Slovensko jako země středoškoláků
Většina nabídek si podle analýzy požaduje středoškolské vzdělání. Slovensko je především země středoškolských pracovních příležitostí, potvrzuje Profesia a dodává, že tato příležitost již přetrvává dlouhá léta.

Počet pracovních nabídek na portálu Profese překonal 30 tisíc, jde o historický rekord
Podle informací z pracovního portálu je v roce 2022 maturita požadována ve více než 38 procentech nabídek. Druhé místo si drží nabídky, jejichž podmínkou je středoškolské vzdělání bez maturity, a ta se nachází zhruba ve 23 procentech pracovních inzerátů v letošním roce. Dokončenou střední školu tedy požaduje více než 61 procent pracovních příležitostí. Profese uvádí příklad pro srovnání. Jakýkoli stupeň vysokoškolského vzdělání je podmínkou pouze ve 20 procentech nabídek.

Počet pracovních nabídek, které požadují SŠ vzdělání
SŠ s maturitou SŠ bez maturity
Počet nabídek % podíl Počet nabídek % podíl
2018 100 309 38,4 61 562 23,6
2019 101 170 39,9 57 871 22,8
2020 72 983 38,7 42 591 22,6
2021 108 243 37 68 981 23,6
2022* 16 972 38,1 10 307 23,1
od 1.1.2022–14.2.2022
Zdroj: Profese.cz

Pozice s nejvyšším počtem nabídek pro maturanta
Nejrozšířenější nabídky však nezaručují snadné hledání práce. Z inzerátů, které vyžadují alespoň maturitu, vidí portál nejvíce příležitostí v obchodě a administrativ. Nejrozšířenější jsou nabídky práce na administrativě nebo jako obchodní zástupci.

Ani skutečnost, že takových nabídek je nejvíce, nemusí znamenat dostupné uplatnění. Profese při pozicích v administrativě či v obchodě sleduje, že jde o atraktivní místa nejen pro lidi se střední školou, ale také pro uchazeče s vysokoškolským vzděláním. To přináší velkou konkurenci mezi uchazeči. Portál uvádí, že na pracovní inzerát administrativního pracovníka zareaguje v roce 2022 v průměru 30 lidí, u obchodních zástupců je to přibližně 20 uchazečů.

Jací maturanti jsou na trhu práce nejvítanější?
Pro zájemce s maturitou jsou podle informací Profese mnohem dostupnější příležitosti ve strojírenství, elektrotechnice či v informačních technologiích.

V těchto sektorech mají totiž zaměstnavatelé největší problém s hledáním nových zaměstnanců s ukončenou maturitou. Studování technických směrů je proto na Slovensku důležité nejen na vysokých, ale i středních školách, tvrdí pracovní portál.

Belgie dělá revoluci. Čtyřdenní pracovní týden se stejnou mzdou i objemem práce
Je známo, že zaměstnavatelé v IT oblasti mají na Slovensku dlouhodobý problém s hledáním kvalitních pracovníků. Za poslední dva roky podle Profese přitom počet pracovních příležitostí v tomto sektoru výrazně stoupl. To při lehké matematice dává více příležitostí nejen pro lidi s univerzitním vzděláním, ale také pro ty, kteří se tomuto oboru věnují na střední škole. Profese uvedla, že v roce 2020 požaduje maturitu až 38 procent IT inzerátů.

Firmy nejvíce potřebují lidi s ukončenou střední školou bez maturity hlavně v oblasti výroby, obchodu, dopravy, logistice a spedic. Nejvíce nabídek eviduje pracovní portál Profesia.cz na operátory a operátorky výroby, prodavače či prodavačky a skladníky a skladnice.

Kde firmy vidí nejméně uchazeče?
Nejlepší a nejjednodušší pro kandidáty s maturitou je v technických směrech. Profese uvádí, že nejnižší konkurence mezi kandidáty je ve strojírenství, elektrotechnice a energetice či v telekomunikacích.

Na závěr portál dodává, že z konkrétních pozic dělá zaměstnavatelům největší problém hledání zaměstnanců na nabídky jako svářeč, mechatronik či soustružník. V případě těchto pozic počítají firmy uchazeče na prstech jedné ruky, konkretizuje Profesia. Na jeden inzerát zareagují zhruba tři až čtyři uchazeči.

spot_img

Related articles

Potřebujete poradit ve věcech celního odbavení? Pomůže vám FinReal Liberec

Celní problematika je velmi obsáhlá a není vůbec jednoduché se v ní vyznat. Proto je namístě mít možnost poradit...

Jak na češtinu? Jedině s PELICANEM!

Přistěhovali jste se do České republiky, ale nevíte si rady s češtinou? To je úplně pochopitelné. Pro většinou cizinců...

Offshore společnosti a daňové výhody

Pokud se zajímáte o to, jak by bylo možné při podnikání legálně ušetřit na daních a zvýšit tak...

Elektronická docházka v mateřinkách? Konečně přišla evoluce do školství

Trvalo to sice dlouho, ale evoluce se konečně prosadila také v mateřských školách, jeslích a dětských skupinách. Elektronická...