Velcí tepláři nabízejí domácnostem návrat k centrálnímu zásobování teplem

Date:

Bytové domy s vlastní kotelnou se mohou vrátit k centrálnímu zásobování teplem (CZT). Jak uvedl v rozhovoru pro portál vEnergetike.sk předseda Slovenského svazu výrobců tepla (SZVT) Stanislav Janiš, domácnostem připojeným na centrální zásobování teplem se podařilo většině velkých tepláren eliminovat zdražování tepla pro nárůst tržních cen plynu.

Velcí tepláři jsou ochotni bytovým domům poskytnout maximální součinnost v případě zájmu o opětovné připojení do sítě CZT. Stejný návrh směřuje ik těm, kteří dosud nebyli v systému CZT a je technicky možné je na CZT připojit. „Zpětný návrat připravíme celý my a to včetně případných povolení a úhrad nákladů s tím spojených. Už se někteří i ozývají, prověřují situaci,“ podotkl Janiš.

Šéf teplárenského svazu je přesvědčen, že domácnostem se přejít na CZT vyplatí jak po stránce cenové, tak po stránce stability a komfortu. „Naším cílem do budoucna je maximálně eliminovat výkyvy v cenách plynu pro co největší počet spotřebitelů. Naše systémy dokáží rovnoměrněji rozložit a utlumit v čase a ve svém portfoliu dynamické nárůsty cen. Větší, silnější společnosti s technickým a obchodním zázemím, s nákupními strategiemi mají kapacitu na to, aby komoditní trhy sledovaly, optimalizovaly nákupní politiku a chránily svého spotřebitele, co samostatné bytové kotelny, co individuální spotřebitelé prostě nedokážou,“ dodal Janiš s tím, že v případě CZT platí jednoduchá rovnice, a to čím více odběratelů je připojeno, tím nižší je výsledná cena za teplo a teplou vodu.

Bytové domy s vlastní kotelnou mohou projevit zájem o zastropovanou cenu plynu do pátku do půlnoci
Některým bytovým domem s vlastní kotelnou letos zdražilo pro vysoké ceny plynu teplo io 300%. Janiš přiznává, že i někteří velcí tepláři museli teplo zdražovat. „Ve 44 procentech se cena tepla oproti předchozímu roku vůbec nemění, ve 33 % se cena tepla zvyšuje max. o 20 %, v 18 % se zvyšuje od 20 do 50 % a bohužel v 5 % cena vzroste až od 50 do 65 %, řekl Janiš s tím, že pokud by byla pružnější regulace ze strany státu, tak by ceny ze systémů CZT byly ještě nižší.

Šéf teplářů neví, kolik bytových domů se v minulosti od CZT odpojilo. „Bohužel nemáme evidenci. Ale největší boom byl v letech 2008 a 2009, kdy byly velké rozdíly v ceně plynu pro CZT a bytové kotelny v neprospěch CZT,“ konstatoval Janiš.

spot_img

Related articles

Potřebujete poradit ve věcech celního odbavení? Pomůže vám FinReal Liberec

Celní problematika je velmi obsáhlá a není vůbec jednoduché se v ní vyznat. Proto je namístě mít možnost poradit...

Jak na češtinu? Jedině s PELICANEM!

Přistěhovali jste se do České republiky, ale nevíte si rady s češtinou? To je úplně pochopitelné. Pro většinou cizinců...

Offshore společnosti a daňové výhody

Pokud se zajímáte o to, jak by bylo možné při podnikání legálně ušetřit na daních a zvýšit tak...

Elektronická docházka v mateřinkách? Konečně přišla evoluce do školství

Trvalo to sice dlouho, ale evoluce se konečně prosadila také v mateřských školách, jeslích a dětských skupinách. Elektronická...