Analýza překvapila. Přestože na Valentýna zadání utrácejí stále více, svobodní jejich výdaje předběhli

Date:

Valentýn je sice známý jako svátek zamilovaných, avšak množství lidí žije bez partnera. A zatímco v tento den prudce rostou tržby prodejců i výdaje oslavujících dvojí, svobodných stojí život víc.

V souvislosti se 14. únorem zhruba polovina lidí poukazuje na potřebu sebelásky a skoro třetina singles tráví tento den se svými přáteli, ukazuje nejnovější analýza 365.bank. Život bez partnera ale podle bankéřů z ekonomického pohledu přináší větší zátěž na rozpočet. A to zejména z hlediska běžných výdajů na domácnost, ale také z pohledu snášení nákladů na splácení bydlení. Singles lidem navíc ztěžuje situaci i fakt, že na ně společnost vytváří tlak právě proto, že nemají partnera.

Výdaje 14. února prudce rostou
Podle statistiky VÚB banky oproti průměrnému únorovému pracovnímu dni 14. 2. výrazně narůstá zejména prodej květin a šperků a každý rok se toto číslo zvyšuje. Počet transakcí v květinářstvích v roce 2018 narostl během Valentýna o 629 %, přičemž v roce 2019 to bylo až o 640 %, tedy téměř 6,5násobně.

Jelikož mezi nejoblíbenější dárky, zejména kolem valentýnského dne, patří také šperky, jejich prodeje rostou také zajímavým tempem. V roce 2018 to byl 102procentní nárůst a v loňském roce až 104procentní, což je dvojnásobně více oproti běžnému dni v únoru.

Téměř 8 z 10 Slováků považuje Valentýn za komerční svátek zaměřený na zvýšení tržeb obchodníků. Nechystá se ho oslavit téměř 60% našinců. Skoro každý člověk se přitom ztotožňuje s tvrzením, že vzájemnou náklonnost bychom si měli projevovat nejen jeden den v roce.

I proto, že je Valentýn prezentován jako svátek zamilovaných, se však přibližně každý druhý singl člověk během tohoto dne cítit být vyčleňován. Podle 365.bank dokonce pětina lidí prožívá úzkost ze samoty. To může být jeden z důvodů, proč Valentýna někteří lidé začínají postupně vnímat jinou optikou. Rozhodně však ne méně důležitou. Průzkum také ukázal, že pro třetinu nezadaných je tento den také příležitostí k setkání nebo výletu s přáteli a čtvrtina si udělá radost malým dárkem.

Singles ekonomickým pohledem
Počet single domácností je podle nejaktuálnějších dat Statistického úřadu na Slovensku o třetinu větší než počet dvoučlenných domácností, ve kterých žijí lidé v páru. Život bez partnera je však z ekonomického pohledu nákladnější než ve dvou. Jednotlivec musí nést podstatně vyšší jednotkové náklady ve srovnání s člověkem žijícím v páru.

„Značnou položkou v rozpočtu jsou přitom i běžné měsíční výdaje na domácnost, ale například i splátky úvěru na bydlení. Dokonce jednotlivci nemusí banka kvůli nedostatečnému příjmu schválit hypotéku v požadované výši, což ve dvou zpravidla nebývá problémem. Pokud nemá člověk dostatečné úspory, může být řešením dohodnout se na spoludlužnictví například s rodičem. Na dofinancování bydlení zase může pomoci založení rodičovské nemovitosti. Pokud tyto možnosti nejsou reálné, řešením je už jen najít levnější bydlení,“ uvádí Linda Valko Gáliková, PR manažerka 365.bank.

spot_img

Related articles

Wednesday nový seriál

Nový seriál Wednesday navazuje na hororový film Addamsova rodina. Hraje v něm Christina Ricci a režíruje ho Tim...

Top 5 zpráv týdne: Proč je horko na realitním trhu a padnou elektrárny?

Druhý únorový týden přinesl ve slovenské ekonomice řadu zajímavých ekonomických témat. Horko bylo hlavně v energetice, kde se...

Bytové domy s vlastní kotelnou mohou projevit zájem o zastropovanou cenu plynu do pátku do půlnoci

Správci bytových domů s vlastní kotelnou, kteří chtějí využít nabídky na sníženou zastropovanou cenu plynu od Slovenského plynárenského...

Důchodci se mohou těšit na dobré zprávy. V roce 2023 jim poroste penze, kvůli inflaci

Sociální dávky i důchody jsou chráněny proti zvyšování cenové hladiny. Ovšem ne v aktuálním čase. Pro výpočet valorizace...