Top 5 zpráv týdne: Proč je horko na realitním trhu a padnou elektrárny?

Date:

Druhý únorový týden přinesl ve slovenské ekonomice řadu zajímavých ekonomických témat. Horko bylo hlavně v energetice, kde se rýsuje nový návrh daně, ale i na realitním trhu, kde jsme se dozvěděli, o kolik za poslední rok zdražily nemovitosti.

Padnou Slovenské elektrárny?
Ministr financí Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS) našli překvapivě rychlou shodu v tom, kde by chtěli získat nové peníze. Návrh nové daně počítá se zdaněním nadměrného zisku Slovenských elektráren. Ty ihned zareagovaly s tím, že to může způsobit jejich bankrot a ohrozit spuštění Mochovců.

Nová daň potopí dostavbu Mochovců. Není na výplaty, v březnu zbrankrotujeme, říká šéf elektráren
Dokdy budou růst ceny nemovitostí?
Vesele bylo i na realitním trhu. Nová čísla cen nemovitostí tento týden totiž překvapila i samotné analytiky. Meziročně totiž vzrostly o 22,1 procenta. Pokud koncem roku 2020 stála průměrná nemovitost 100 tisíc eur, o rok později se její cena vyšvihla na 122 tisíc eur. Jedná se o ilustrační příklad, který je v krajských městech ještě výraznější.

Hrozí u nás realitní bublina? Prodávající nadstřelují ceny, bankovní znalci mají problémy s posudky
Měsíčně mohou řidiči na tankování v zahraničí ušetřit i desítky eur
Nákupní košíky si zase připravovali v okresech na severu a jihu Slovenska. Snížení daní v Polsku a Maďarsku totiž nastartovalo nákupní turistiku. Detailní přepočty odhalily, že za plnou nádrž benzinu může řidič ušetřit i 10 eur. Zatímco se Slováci mohou těšit z nižších cen pohonných hmot a potravin, tak čeští obchodníci již počítají propady tržeb.

Celý článek naleznete zde


Benzinová turistika v Polsku, plné bandasky levných paliv. Za plnou nádrž lze ušetřit i 10 eur (+ přepočty)
Znepokojivé zprávy o potravinách z Polska
Zatímco se slovenští zákazníci prohrabávají regály v polských obchodech, tamní úřady přišly se znepokojivou zprávou. Polské potraviny, je jedno, jestli si je lidé koupí v Polsku nebo na Slovensku, vykazují různá pochybení nebo jsou nebezpečné. Samotný polský Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že tamní úřední kontrola je neefektivní a ve více důležitých bodech selhává.

Polští kontroloři o svých potravinách. Pro Slováky jsou levné, ale mohou být nebezpečné
Nižší daň z přidané hodnoty přinesla úlevu v peněženkách jen vybrným produktem
Do veřejné debaty o snížení DPH se vložili i analytici Národní banky Slovenska. Podle nich snížení DPH se u levnějších, trvanlivějších a standardizovaných výrobků přenese do cen téměř úplně. Standardizované zboží může být základní potraviny, které se příliš neliší napříč značkami, jako například jablka, luštěniny, obyčejný bílý rohlík či chléb. Na druhé straně u dražších, čerstvých a jakostních produktů je přenos zhruba poloviční až žádný.

spot_img

Related articles

Wednesday nový seriál

Nový seriál Wednesday navazuje na hororový film Addamsova rodina. Hraje v něm Christina Ricci a režíruje ho Tim...

Analýza překvapila. Přestože na Valentýna zadání utrácejí stále více, svobodní jejich výdaje předběhli

Valentýn je sice známý jako svátek zamilovaných, avšak množství lidí žije bez partnera. A zatímco v tento den...

Bytové domy s vlastní kotelnou mohou projevit zájem o zastropovanou cenu plynu do pátku do půlnoci

Správci bytových domů s vlastní kotelnou, kteří chtějí využít nabídky na sníženou zastropovanou cenu plynu od Slovenského plynárenského...

Důchodci se mohou těšit na dobré zprávy. V roce 2023 jim poroste penze, kvůli inflaci

Sociální dávky i důchody jsou chráněny proti zvyšování cenové hladiny. Ovšem ne v aktuálním čase. Pro výpočet valorizace...