Důchodci se mohou těšit na dobré zprávy. V roce 2023 jim poroste penze, kvůli inflaci

Date:

Sociální dávky i důchody jsou chráněny proti zvyšování cenové hladiny. Ovšem ne v aktuálním čase. Pro výpočet valorizace se totiž nepoužívá meziroční srovnání cen za právě skončený rok, ale průměr za první pololetí předchozího roku.

V praxi to znamená více než roční posun valorizace důchodů, která kompenzuje inflaci. Sice později, ale k valorizaci dojde, takže pokud by se vyhovělo požadavkům Jednoty důchodců Slovenska (JDS) v souvislosti s mimořádnou tříprocentní valorizací již od dubna tohoto roku a zároveň by se nebral ohled na změnu důchodů v dalších letech, inflace by se kompenzovala fakticky dvakrát . Upozornila na to Rada pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ).

Rada vysvětlila, že letošní nízký růst důchodů vychází z inflace z prvního pololetí loňska. Růst cen, který začal ve druhém pololetí a pokračoval v prvním pololetí letošního roku, se tak projeví v růstu důchodů až v roce 2023. Budoucoročná valorizace důchodů by proto měla být vyšší než inflace. \“Z pohledu výdajů SP to bude letos znamenat přibližně 100 milionů eur, následující rok by výdaje na zvyšování důchodů měly vzrůst na rekordních 700 milionů eur ao 500 milionů eur v roce 2024,\“ vyčíslila rada s tím, že dokonce iv roce 2024 bude valorizace zřejmě převyšovat očekávanou inflaci.

\“Z toho vyplývá, že návrhy, které volají po zvyšování důchodů v letošním roce, aniž by braly v úvahu jejich změnu v dalších letech, fakticky žádají vykompenzovat inflaci v důchodech dvakrát,\“ konstatovali odborníci.

Ve snaze řešit aktuální situaci je přitom ještě třeba vzít v úvahu i další okolnosti, zdůrazňuje RRZ. Velká část důchodců dostala očkovací odměnu (200 nebo 300 eur), což z větší míry kompenzuje aktuální inflační nárůst. Například tříprocentní mimořádná valorizace, kterou žádá JDS, by v průměru vedla k ročnímu nárůstu důchodu o 184 eur.

RRZ mimo jiné také doporučuje brát v úvahu zvyšování transferů cílených na důchodce s nízkými penzemi, například výraznější zvýšení minimálního důchodu a nárůst tzv. . 13. důchodu o 100 eur pro tuto skupinu.

spot_img

Related articles

Wednesday nový seriál

Nový seriál Wednesday navazuje na hororový film Addamsova rodina. Hraje v něm Christina Ricci a režíruje ho Tim...

Analýza překvapila. Přestože na Valentýna zadání utrácejí stále více, svobodní jejich výdaje předběhli

Valentýn je sice známý jako svátek zamilovaných, avšak množství lidí žije bez partnera. A zatímco v tento den...

Top 5 zpráv týdne: Proč je horko na realitním trhu a padnou elektrárny?

Druhý únorový týden přinesl ve slovenské ekonomice řadu zajímavých ekonomických témat. Horko bylo hlavně v energetice, kde se...

Bytové domy s vlastní kotelnou mohou projevit zájem o zastropovanou cenu plynu do pátku do půlnoci

Správci bytových domů s vlastní kotelnou, kteří chtějí využít nabídky na sníženou zastropovanou cenu plynu od Slovenského plynárenského...