Trussová Číně: Zatlačte na Rusko, aby se stáhlo od Ukrajiny

Date:

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová ve čtvrtek vyzvala Čínu, aby v nejnovější krizi vyvinula tlak na Rusko, ať se stáhne od hranic Ukrajiny. Ministryně dodala, že podpora Kremlu ze strany Číny je neslučitelná s její politikou nezasahování a s její touhou, aby byla vnímána jako zodpovědný světový aktér. Informace přinesla tisková agentura Reuters.

Britská ministryně zahraničních věcí Liz Trussová během tiskové konference po rozhovorech s ukrajinským ministrem zahraničních věcí Dmytrem Kulebem v Kyjevě ve čtvrtek 17. února 2022.
Šéfka britské diplomacie se takto vyjádřila na společné tiskové konferenci s ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebem po rozhovorech v Kyjevě.

„Čína není stejná jako Rusko. Zastává politiku nezasahování (do vnitřních záležitostí jiných zemí). Proto je překvapením vidět čínské lídry, jak drží s Kremlem,“ řekla Trussová v proslovu v Kyjevě.

Trussová uvedla jako příklad rozhodnutí Číny neprotestovat proti invazi Ruska na ukrajinský Krymský poloostrov v roce 2014, dále názory Pekingu na to, kdo by měl být členem NATO, a jeho nesouhlas s diskusí o ukrajinské krizi v Radě bezpečnosti OSN minulý měsíc.

„Chce-li být Čína vnímána jako zodpovědný světový hráč, měla by udělat všechno, co je v jejích silách, aby zajistila, že Rusko se stáhne,“ prohlásila podle agentury Reuters Trussová. „Svět se dívá, jestli uvidí, že Čína dělá kroky přispívající k míru a stabilitě, nebo k podněcování agrese,“ dodala.

Rusko má při hranicích s Ukrajinou shromážděných přes 100.000 vojáků a těžké zbraně. Západ se proto v posledních týdnech obával, že Rusko chce na sousední zemi zaútočit. Moskva to popírala ai když v úterý oznámila, že část vojáků už stahuje do původních základen, západní lídři tvrdí, že realita je opačná – ruských vojáků u hranic přibývá. A zároveň varují, že útok na Ukrajinu stále hrozí.

spot_img

Related articles

Záleží, v kolik hodin si zažádám o půjčku?

V dnešní době může být žádost o půjčku velice rychlou záležitostí. Bankovní i nebankovní společnosti prezentují své produkty jako...

Zdá se, že Moskva lže. U hranic s Ukrajinou přibývají ruské jednotky

Satelitní záběry, které zveřejnila soukromá americká společnost Maxar Technologies, zachycují rozmístění nových ruských jednotek na různých místech poblíž...

Izraelec vypěstoval nejtěžší jahodu na světě

Izraelský farmář Chahi Ariel vypěstoval nejtěžší jahodu na světě, potvrdila Guinnessova kniha rekordů. Izraelský pěstitel Čahi Ariel drží v...

Expert z Moskvy: Rusové nechtějí posílat své chlapce do zákopů

"Válka stále hrozí. Možná jsme v nějaké přechodné fázi. Ale otázkou je, jestli bude mít ruský prezident Vladimir...