Zdá se, že Moskva lže. U hranic s Ukrajinou přibývají ruské jednotky

Date:

Satelitní záběry, které zveřejnila soukromá americká společnost Maxar Technologies, zachycují rozmístění nových ruských jednotek na různých místech poblíž Ukrajiny. Záběry naznačují, že Rusko pokračuje v rozmisťování nových jednotek i přesto, že Moskva tvrdí opak, informuje agentura Reuters.

Satelitní snímek ukazuje zřejmě ruský vojenský konvoj směřující na západ do běloruského města Rečyce nedaleko ukrajinských hranic.
Firma Maxar tvrdí, že nejnovější satelitní snímky dokazují, že zatímco Rusko stáhlo část vojenského vybavení z blízkosti Ukrajiny, další jednotky a kusy techniky tam přišly. V Bělorusku, kde Rusko organizuje vojenská cvičení, přibyl nový vojenský pontonový most přes řeku Pripiat, jen necelých šest kilometrů od hranic s Ukrajinou. Postavena byla také velká polní nemocnice a na armádním letišti umístili novou jedničku s téměř dvaceti útočnými vrtulníky.

„Vidíme je (Rusy) létat ve více bojových a podpůrných letadlech. Vidíme, jak (Rusové) v Černém moři vylepšují svou bojovou připravenost a dokonce si připravují zásoby krve,“ řekl ve čtvrtek v Bruselu americký ministr obrany Lloyd Austin.

Agentura Reuters ještě koncem ledna jako první informovala o tom, že Rusko zřejmě přesunulo zásoby krve určené k transfúzi k ukrajinským hranicím. Austinův čtvrteční výrok je prvním veřejným potvrzením této zpravodajské informace ze strany americké administrativy.

„Není to tak dávno, co jsem byl ještě sám voják. Vím z první ruky, že tyto věci neděláte pro nic za nic,“ řekl vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Austin. „A rozhodně je neděláte, když se chystáte sbalit a odejít domů,“ dodal. Moskva v úterý oznámila, že stahuje vojáky z ukrajinského pohraničí zpět do kasáren, západní země však opakovaně tvrdí, že tomu nic nenasvědčuje.

Podle Maxary, která monitoruje pohyby ruských vojsk, sice Moskva stáhla od ukrajinských hranic část své vojenské techniky, jinou však od té doby do oblasti dopravila.

spot_img

Related articles

Záleží, v kolik hodin si zažádám o půjčku?

V dnešní době může být žádost o půjčku velice rychlou záležitostí. Bankovní i nebankovní společnosti prezentují své produkty jako...

Trussová Číně: Zatlačte na Rusko, aby se stáhlo od Ukrajiny

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová ve čtvrtek vyzvala Čínu, aby v nejnovější krizi vyvinula tlak na Rusko, ať...

Izraelec vypěstoval nejtěžší jahodu na světě

Izraelský farmář Chahi Ariel vypěstoval nejtěžší jahodu na světě, potvrdila Guinnessova kniha rekordů. Izraelský pěstitel Čahi Ariel drží v...

Expert z Moskvy: Rusové nechtějí posílat své chlapce do zákopů

"Válka stále hrozí. Možná jsme v nějaké přechodné fázi. Ale otázkou je, jestli bude mít ruský prezident Vladimir...