Rozhodujete se mezi dlouhodobými a krátkodobými půjčkami? Poradíme vám, co je pro vás nejlepší

Date:

Podle doby trvání úvěru se půjčky dělí na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé půjčky bývají nižší a pojí se s vysokými úroky. Navíc se obecně poskytují bez zajištění a pro poskytovatele jsou tak rizikovější. Dlouhodobé půjčky mívají nižší úrokové sazby a pro investora či poskytovatele nejsou tolik rizikové. Někdy je může jistit zástava.

Krátkodobé versus dlouhodobé půjčky

Všeobecně lze říci, že čím vyšší je výše úvěru, tím delší je doba splácení. A čím nižší je půjčka, tím jsou splátky vyšší, aby byl úvěr rychle splacený. Krátkodobé půjčky mají jednodušší proces schvalování. V tomto případě jde o osobní půjčky, které nabízejí okamžitou likviditu a ihned uspokojují finanční potřeby.

Na krátkodobé půjčky je snadnější dosáhnout

Krátkodobé půjčky se využívají například na pořízení nového auta, vybavení domu nebo mohou sloužit například jako investice do vzdělání. Jestliže potřebujete například rychle zaplatit školné či třeba rekvalifikační kurz, může být půjčka dobrou volbou. Avšak pochopitelně s tím, že budete schopní ji pravidelně splácet a ideálně se ji budete snažit rychle doplatit.

Poskytovatelé bankovních či nebankovních půjček vyžadují většinou v tomto případě jen minimum dokumentů a rovněž výsledné schvalování nebývá složité. Počítejte však s tím, že budete muset v každém případě doložit své pravidelné příjmy. Poskytovatele bude zajímat i to, zda jste ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě. Většina institucí si vás prověří v bankovním i nebankovním registru klientských informací.

Úvěrová společnost si bude ověřovat i vaše trvalé bydliště. Máte-li jej na obecním úřadě, snižujete tím šanci na získání půjčky. A stejně tak může hrát ve váš neprospěch situace, že jde o vaši první půjčku. Poskytovatel nemá v takovém případě žádnou záruku, že jste solidní a budete úvěr skutečně bez problémů splácet. Pozitivní úvěrová historie je v tomto případě rozhodně ku prospěchu.

Krátkodobá půjčka se nejčastěji poskytuje maximálně na pět let. Schválit ji poskytovatel může prakticky ihned, nejčastěji se tak děje ještě ten samý nebo maximálně do 24 hodin.

Účelové dlouhodobé půjčky

Dlouhodobé půjčky jejich poskytovatelé obecně schvalují po zvážení mnoha kritérií způsobilosti a po důkladném posouzení bonity žadatele. U dlouhodobé půjčky věřitel obvykle vyžaduje také zajištění. Jde o úvěr, který se může poskytnout na dobu až třiceti let a nejčastěji se využívá ke koupi nemovitosti nebo pozemku.

Dlouhodobou půjčkou ale může být i půjčka osobní nebo půjčka na vzdělání, třeba studentská půjčka. Tedy i úvěry s delší dobou splácení jsou vhodné na veškeré osobní potřeby nebo například na rozjezd podnikání.

Schválení dlouhodobé půjčky vyžaduje rovněž posouzení tržní hodnoty aktiva. Také počítejte i s větším dokládáním dokumentů a s delší schvalovací dobou. Požadavky na schválení dlouhodobé půjčky jsou vždy mnohem přísnější než u půjčky krátkodobé. Avšak následné měsíční splátky jsou pak rozložené na delší dobu a tedy i lépe zvládnutelné.

Pro schválení dlouhodobé půjčky musíte mít vynikající kreditní skóre i bonitu. A rovněž je dobré vědět, že i přes nižší úrokovou sazbu zaplatíte u dlouhodobé půjčky na úrocích víc než u půjčky krátkodobé. Je to tím, že bance dlužíte a splácíte delší dobu, tudíž jí dáte i více plateb. To se následně promítne do zaplacených úroků.

Jakou půjčku je výhodnější zvolit?

Mnozí finanční poradci dostávají otázku, zda je lepší žádat o krátkodobou nebo dlouhodobou půjčku. Avšak na tento dotaz neexistuje jediná správná odpověď. Závisí to nejen na tom, na co si chcete půjčit a za jak dlouho byste úvěr rádi doplatili. Ale nutné je vzít v potaz i vaši aktuální finanční situaci.

Jestliže jste schopní splatit půjčku co nejdříve, pak pro vás rozhodně bude lepší volbou půjčka krátkodobá. Je však nutné zajistit si poskytovatele, který vám nabídne solidní podmínky pro splácení. Zároveň se ptejte i na možnost dřívějšího splacení úvěru. A rozhodně se zajímejte i o výši úroků, to je klíčový bod. Mezi krátkodobými půjčkami může být zajímavou volbou například již prověřená https://proficredit.cz/pujcka-ihned.

Úroky a podrobné podmínky vás ale musí zajímat i u půjčky dlouhodobé. Po té sáhněte v případě, že vaše finanční situace není příliš stabilní a raději si tedy měsíční splátky nastavte co nejmenší s co nejdelším dobou splatnosti. Budete méně zatížení a přinese vám to větší klid do života. Případné peníze navíc, kterými byste úvěr mohli doplatit, dávejte třeba na spořicí účet a jednou za rok po domluvě s poskytovatelem pošlete na splacení úvěru mimořádnou splátku. Tak můžete i dlouhodobou půjčku doplatit mnohem rychleji, než jste původně předpokládali.

Věk u půjčky hraje velkou roli

Nezbytné je zmínit i to, že značně důležitý je v případě půjčky i věk žadatele. Ten hraje velkou roli, zejména u dlouhodobých úvěrů. Některé banky poskytují dlouhodobé půjčky maximálně do věku 70, maximálně 75 let. S tím, že u starších žadatelů jsou obvykle mnohem opatrnější. Často také vyžadují dokument z lékařského vyšetření.

Budete-li si chtít zažádat o hypotéku například v padesáti letech, bude to mnohem složitější proces než například u třicetiletého žadatele. Alternativou pak může být v těchto případech mladší spoludlužník, který v případě vaší neschopnosti splácení úvěr převezme za vás. Ale i spoludlužník musí pochopitelně být bonitní a projít procesem schvalování.

Vhodné je i poznamenat, že u dlouhodobých půjček mohou být mladší ročníky zvýhodněné. Například u hypotéky vás věk do 35 let opravňuje k tomu žádat až o 90% financování. Žadatelé nad 35 let mohou získat už jen maximálně 80 %.

spot_img

Related articles

Záleží, v kolik hodin si zažádám o půjčku?

V dnešní době může být žádost o půjčku velice rychlou záležitostí. Bankovní i nebankovní společnosti prezentují své produkty jako...

Zdá se, že Moskva lže. U hranic s Ukrajinou přibývají ruské jednotky

Satelitní záběry, které zveřejnila soukromá americká společnost Maxar Technologies, zachycují rozmístění nových ruských jednotek na různých místech poblíž...

Trussová Číně: Zatlačte na Rusko, aby se stáhlo od Ukrajiny

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová ve čtvrtek vyzvala Čínu, aby v nejnovější krizi vyvinula tlak na Rusko, ať...

Izraelec vypěstoval nejtěžší jahodu na světě

Izraelský farmář Chahi Ariel vypěstoval nejtěžší jahodu na světě, potvrdila Guinnessova kniha rekordů. Izraelský pěstitel Čahi Ariel drží v...