Covidový zápal plic? Při rozhodování, zda do nemocnice, pomůže aplikace

Date:

Je možné bezpečně léčit vybrané pacienty s covid pneumonií v pohodlí domova? Univerzitní nemocnice v Martině toto řešení otestovala a má slibné výsledky. Jedná se o aplikaci s názvem MEDasistent. Její vznik inicioval primář z martinské nemocnice, který léčí covidové pacienty. Může výrazně napomoci ulehčit lékaře a nemocniční oddělení během aktuálně probíhajícího kritického období pandemie.

Lékař má v aplikaci MEDasistent k dispozici pacientům naměřené výsledky v přehledně zpracované digitální podobě.
Asseco Central Europe ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě, Jesseniovou lékařskou fakultou Univerzity Komenského v Martině a Univerzitní nemocnicí Martin přicházejí s inovativní technologií, která umožňuje monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat stav pacienta v reálném čase bez nutnosti hospitalizace v nemocnici.

Aplikace pro ošetřujícího lékaře funguje jako „virtuální covid oddělení“. Umožní monitorovat zdravotní stav pacientů na dálku, zkrátit dobu hospitalizace a zachytit nepříznivý vývoj onemocnění. Je určena pro covidové pacienty s lehčím, příp. středně těžkým průběhem. Cílem je ulehčit zdravotní personál, uvolnit nemocniční kapacity pro vážné případy a v neposlední řadě tak šetřit zdroji nemocnice. Takový pacient už nebude nucen strávit dlouhé dny v nemocnici a může se bezpečně léčit v domácím prostředí.

„Už po první vlně pandemie na jaře předminulého roku vznikla myšlenka vytvořit řešení, které by optimalizovalo včasný příchod a délku pobytu covidových pacientů v nemocnicích během pandemie. Spolu s partnery jsme vytvořili mobilní aplikaci MEDasistent, jejíž výhody již během druhé vlny pandemie ověřili v naší spádové oblasti desítky pacientů. Jen část z nich bylo nakonec nutné hospitalizovat,“ řekl MUDr. Ivan Kocan, PhD, primář na Klinice pneumologie a ftizeologie Univerzitní nemocnice v Martině a Jesseniově lékařské fakultě Univerzity Komenského v Martině, který celý projekt pilotně testoval.


Jak léčit COVID-19 doma? Konkrétní rady, co dělat
Lékař má v aplikaci MEDasistent k dispozici pacientům naměřené výsledky v přehledně zpracované digitální podobě, díky čemuž dokáže rychle, efektivně a v pravidelných intervalech monitorovat jeho aktuální stav a navrhovat další postup léčby. S využitím aplikace bylo již odléčeno 82 pacientů, 39 mužů a 43 žen, s průměrným věkem 48,7 roku. 97,5 % z nich mělo COVID pneumonii. 69 pacientů nebylo hospitalizováno vůbec a při průměrné délce hospitalizace 11 dní se tak ušetřilo 772 lůžkodní. U ostatních 13 pacientů se ušetřilo 53 dní, které strávili v domácí léčbě. Následně museli být v důsledku zhoršujícího se zdravotního stavu hospitalizováni. Celkem to představuje až 825 ušetřených lůžkodní za 3 měsíce.

V první fázi projektu, která nadále probíhá, bude pacient zaznamenávat svůj aktuální zdravotní stav, resp. výsledky měření (SpO2, tlak, teplota, celkový stav pacienta), do dotazníku aplikace MEDasistent. Celý systém je parametrický, lze nastavit hraniční hodnoty u zdravých pacientů a upravit je u chronicky nemocných. „Aplikace je již v App Store a Google Store dostupná široké veřejnosti a umožní všem pacientům, které sleduje jejich lékař průběžně monitorovat zdravotní stav a včas zachytit nepříznivý vývoj onemocnění. Toto je velmi důležité, protože brzké zachycení zhoršení zdravotního stavu pomůže předejít zdravotním komplikacím,“ tvrdí docent Martin Donoval ze Slovenské Technické Univezity v Bratislavě.

„Aplikaci MEDasistent chceme rozšířit a doplnit o prvky umělé inteligence, neuronových sítí a podpůrných rozhodovacích systémů s definovanými klinickými postupy, abychom je prostřednictvím předcházeli kritickým stavům pacientů,“ dodává Tomáš Rohožka, ředitel BU Healthcare společnosti Asseco Central Europe. „Rozšířit se může již dnes do všech nemocnic.“

Klinika pneumologie a ftizeologie Univerzitní nemocnice Martin a Jesseniovy lékařské fakulty Univerzity Komenského v Martině je pracoviště, které se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra onemocnění plic. Vzdělává studenty medicíny, připravuje odborníky specialisty v oboru pneumologie a ftizeologie. Zároveň se věnuje vědě a výzkumu ve svém oboru. Ročně v necovidových časech od hospitalizuje 1500 pacientů a na jejích ambulancích vyřídí více než 18 tisíc pacientů. Patří mezi 3 univerzitní pracoviště v SR. Během COVID pandemie, patří mezi klíčová reprofilizovaná pracoviště univerzitní nemocnice Martin, na tomto pracovišti bylo hospitalizováno více než 700 pacientů s onemocněním COVID-19. Univerzitní nemocnice Martin dosud odléčila více než 2 300 covidových pacientů vyžadujících hospitalizaci.

spot_img

Related articles

Únor je nejrizikovější měsíc pro seniory. Řekneme vám proč…

Zatímco zaměstnanci mají únor docela rádi, neboť je krátký, senioři si jeho délku možná ani neuvědomují. Často totiž...

Koronavirus miluje jazyk. Vyplazte ho, může vám to zachránit život

Většina z nás navštěvuje zubaře z důvodů, které se týkají zdraví a kvality našeho chrupu. Nicméně neméně důležité...

Které potraviny nejvíce ohrožují zdraví srdce?

Seniorský věk s sebou může přinést i horší kondici srdečního svalu. Srdci neprospívají zejména některé druhy oblíbených a...

Může nedostatek kolagenu způsobovat problémy se zuby?

Kolagen si většinou spojujeme s vzezřením, s pružnou pokožkou, lesklými a pevnými vlasy či nehty. Mnoha určitě napadne,...