Únor je nejrizikovější měsíc pro seniory. Řekneme vám proč…

Date:

Zatímco zaměstnanci mají únor docela rádi, neboť je krátký, senioři si jeho délku možná ani neuvědomují. Často totiž musí řešit důležitější věci než data – své tělesné a duševní zdraví.

Únor bývá pro lidi nad 65 let. Jejich imunitní systém je po zimě s minimem slunečných dnů vyčerpán. Právě proto je v únoru nejvyšší riziko onemocnění chřipkou a dalších infekčních respiračních chorob. Jak se tomu lze vyhnout?

Nejen pro seniory je v tomto ročním období klíčové vhodné posilování imunitního systému. To znamená dobře jíst, co nejvydatněji spát, pravidelně se hýbat a starat se io svou duševní pohodu.

Je důležité, aby senioři zůstali aktivní i během zimy, udržovali svůj zájem o společenské dění. „Abychom u starých lidí zachovali radost ze života i během náročných zimních měsíců, měli bychom jim zajistit plnohodnotný program s různorodými aktivitami,“ říká Adriana Škriniarová, spoluzakladatelka Agapé Senior Park, kde i během zimy seniory aktivně zapojují do všestranných činností.

Ve společnosti jiných je také veselejší
Dělení se o zkušenosti, zážitky, radosti, ale také starosti je pro člověka jako sociální bytost velmi důležité. Na významu to neztrácí ani ve vyšším věku, ale tehdy je zdánlivě méně příležitostí socializovat a setkávat se. Ale kdo chce, ten si najde cestu.

„Je nezpochybnitelné, že komunitní místa mají pozitivní vliv na myšlení a zdraví seniorů. Kluby důchodců a základní organizace Jednoty důchodců na Slovensku vytvářejí podmínky pro aktivní využití chvil v důchodu. Máme zkušenost, že centra volného času, ale i kulturní domy ve vlastnictví obecních úřadů jsou ta místa, kde důchodci mohou v určených dnech přijít. O tom, že se potýkají rádi, není pochyb. Je však třeba respektovat i ty, kteří volí samotu nebo kolektiv navštěvují sporadicky,“ je přesvědčen předseda OO Jednoty důchodců Trenčín Ján Skyba.

Hygiena má mnoho podob
Setkání s jinými lidmi na procházce nebo při společenské hře patří mezi důležité aspekty psychohygieny. A ta je pro zdraví důležitá stejně jako hygiena rukou a zbytku těla.

„To vše souvisí s posilováním obranyschopnosti organismu, čímž dáváme menší šanci chřipce nebo jinému onemocnění. Samozřejmě, podporovat imunitu má smysl po celý rok, pravidelně, systematicky a cíleně,“ říká odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Aby únor, ale i další měsíce zvládl senior v co nejlepším zdraví a duševní pohodě, kromě bezpečného setkávání s jinými lidmi a pravidelného pohybu by měl posilovat svou imunitu například užíváním přípravků s výtažky z hlívy ústřičné, omega 3 mastných kyselin, vitamínů C a D .

„Absolutně klíčové je, aby se senioři udržovali v přiměřené pohybové a mentální aktivitě. Určitě to nepomůže vyhnout se všem diagnózám, kterými lidé ve vyšším věku trpí, ale pomůže to oddálit jejich nástup, zlepšit průběh a zpomalit progres,“ dodává Adriana Škriniarová.

spot_img

Related articles

Covidový zápal plic? Při rozhodování, zda do nemocnice, pomůže aplikace

Je možné bezpečně léčit vybrané pacienty s covid pneumonií v pohodlí domova? Univerzitní nemocnice v Martině toto řešení...

Koronavirus miluje jazyk. Vyplazte ho, může vám to zachránit život

Většina z nás navštěvuje zubaře z důvodů, které se týkají zdraví a kvality našeho chrupu. Nicméně neméně důležité...

Které potraviny nejvíce ohrožují zdraví srdce?

Seniorský věk s sebou může přinést i horší kondici srdečního svalu. Srdci neprospívají zejména některé druhy oblíbených a...

Může nedostatek kolagenu způsobovat problémy se zuby?

Kolagen si většinou spojujeme s vzezřením, s pružnou pokožkou, lesklými a pevnými vlasy či nehty. Mnoha určitě napadne,...