Většina z nás navštěvuje zubaře z důvodů, které se týkají zdraví a kvality našeho chrupu. Nicméně neméně důležité je věnovat pozornost i ostatním orgánům, které tvoří součást horního trávicího traktu.
Tím největším z nich je jazyk. Náchylný je na několik závažných onemocnění a zároveň nám může jeho stav hodně napovědět o celkovém zdravotním stavu a kondici organismu. V období pandemie je navíc třeba pravidelně čistit.
Přijímanou potravu pomáhá vychutnávat, míchat, posouvat ji dále do trávicího traktu a zároveň se výrazným způsobem podílí na lidské řeči, komunikaci a vlastnostech našeho hlasu. Žít bez nebe je sice možné, ale s ním má život mnohem větší chuť a radostnější stránky. Proto bychom jakékoli zranění jazyka neměli podceňovat. Dokonce ani tak banálně působící zakousnutí si do něj.
„Mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění jazyka patří jeho záněty. Za poslední roky však velmi rychle přibývají i onkologická onemocnění tohoto důležitého orgánu. Přibližně každý desátý nádor v dutině ústní postihuje právě jazyk,“ upozorňuje renomovaný maxilofaciální chirurg a profesor Andrej Jenča z první specializované nemocnice na léčbu onemocnění hlavy a krku v Košicích.
Vyplazovat jazyk na sebe do zrcadla nebo na svého zubaře během preventivní prohlídky se tedy vyplácí. Zdravě vypadající jazyk je hladký, bezproblémově pohyblivý, jeho záda by měla být pokryta růžovo-šedou sliznicí s papily. Ty ochraňují jazyk a umožňují jeho bezproblémové fungování.
Spodní strana by měla mít prosvítající růžovou barvu s viditelnou cévní kresbou. Velikost jazyka má zapadat mezi zubní oblouky v sáňce a okraje jeho hran nesmí tvořit girlandy. Všímat bychom si měli také možný povlak na jazyku. Ten je vždy důsledkem nějakého onemocnění.
Nejčastěji toho trávicího či infekčního. V mnoha případech jej však vyvolává i plísňové onemocnění, dlouhodobé užívání antibiotik či přítomnost nádoru v těle.
„V praxi se setkáváme s poraněními jazyka, která mají různý původ a příčinu. Způsobit je mohou naše vlastní zuby, zejména ty s ostrými hranami, nevyhovující zubní náhražky. Komplikaci může vyvolat také konzumace potravin, horké potravy, párátka a podobně. K ranám na jazyku dochází iv důsledku nehod, úrazů či násilí,” pokračuje profesor Andrej Jenča.
V případě ran, které se nehojí po dobu dvou týdnů nebo nepřestávají krvácet, je nutné co nejdříve vyhledat zubaře, ideálněji však maxilofaciálního chirurga. Učinit bychom tak měli iv případě, že na jazyku pociťujeme pálení. Tehdy se může jednat o první z příznaků rakoviny jazyka. Nejčastěji se objevuje při konzumaci horké, pikantní, slané nebo kyselé potravy. Po určité době si na to člověk může zvyknout, ale rozhodně netřeba otálet. Vývoj nádoru totiž zdánlivým zmizením problému nekončí. Naopak později se začne zhoršovat pohyblivost jazyka, dochází k horšímu zpracovávání a polykání potravy.
https://blognoviny.cz/vyroba-plastu-inovace-a-technologie/
https://aktualniclanky.cz/jak-funguje-kryptomena-cardano/
https://inclanek.cz/spokojenost-je-styl-ktery-bude-sluset-kazdemu/